Hakkımızda

     Endüstri 4.0’ın vazgeçilmez gerekliliği olan Robotik ve Kodlama alanında, kendi mesleklerini icat etmek zorunda kalacak olan geleceğin yetişkinleri yani günümüzün gençlerini yarının aranan mesleklerinin sahibi yapabilmek adına başlattığımız bir projedir.

BİZ KİMİZ?

     İzmir İl Milli Eğitim Din Öğretimi Şube Müdürlüğü Projeler Komisyonu olarak iki yıldır çocuklarımıza, gençlerimize algoritmik düşünme becerileri kazandırmak, bilgisayarlı makineler ve büyük veri yığınları ile iletişime geçebilmek; ayrıca 21. Yüzyılın yeni dili olan Kodlamayı öğretmek, 3D tasarım ve Robotik ( akıllı cihaz tasarımı) kazanımlarını elde etmelerini sağlamak adına çalışan güçlü bir ekibiz.

NEDEN VE NASIL KURULDU?

       2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı’nda İl Milli Eğitim Din Öğretimi Şube Müdürü Sayın Yusuf Yılmaz liderliğinde çalışmalarına başlayan Din Öğretimi Projeler Komisyonu,  İmam Hatip Okullarımızda öğrenim gören çocuklarımızı, gençlerimizi yarının dünyasına hazır olmanın dışında yarının dünyasını da şekillendirecek, bu dünyaya yön verecek bireyler yetiştirme amacıyla yola çıktı. Yenilikçi, Endüstri 4.0 uygulamalarına katkı sağlayacak, kritik düşünme becerileri, STEM, 3D ve Kodlama uygulamaları, inovasyon çalışmaları ile ürün odaklı çalışmalara yoğunlaşan Din Öğretimi Şube Müdürlüğü Projeler Komisyonu’nun Robotik Kodlama Projeleri STK ve okul müdürlerimizin desteğiyle hızla genişleyerek devam ediyor.

       Hedefimiz; dijital çağın atölyeleri olacak Kodlama ve Robotik atölyelerini İzmir’deki tüm imam hatip okullarında kurmaktır.

NELER YAPTIK?

      2018 yılında 10 İmam Hatip Okulumuzda Robotik ve Kodlama atölyesi kurarak öğrenci eğitimlerine başladık. Ayrıca Robotik Kodlama eğitmen ihtiyacını karşılamak amacıyla eğitici yetiştirme çalışmalarımıza da ağırlık vererek öğretmenlerimizden Robotik Kodlama eğitmenleri yetiştirdik.
     2019 yılında 14 okulumuzda daha Robotik Kodlama Atölyesi kurma hedefimize de büyük ölçüde ulaşarak atölyelerimizi faaliyete geçirdik. Kısa vadede önceliğimiz yeniçağın dili kodlama ve robotik konusunda tüm imam hatip okullarımızı bu atölye donanımlarına sahip kılmak ve bu atölyelerde eğitim verecek eğitimcileri yetiştirmektir.
Robotik Kodlama çalışmaları kapsamında 2018 yılı Mayıs ayında İzmir İmam Hatip Okulları arasında 1. İmam Hatip Okulları Robotik ve Kodlama Günleri’ni gerçekleştirdik. Etkinliğimizde öğrencilerimizin kodlama ve robotik projeleri sergilendi. Türkiye’de bir ilk olan orta öğretim öğrencileri arası Robotik Hackhaton Yarışması yapıldı. Ulusal basının da yoğun ilgi gösterdiği yarışma kamuoyunda da geniş yankılar uyandırdı.

NELER YAPACAĞIZ?

     Bu yıl 29 Nisan 2019 tarihinde 2. İmam Hatip Okulları Robotik ve Kodlama Günleri Konak Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşecektir. İmam Hatip Okullarımızda kurduğumuz Robotik Kodlama atölyelerimizde öğrencilerimizin çalışmaları sonucu üretilen projeler 4 Kategoride yarışacak ayrıca bu alanda yapılan tüm çalışmalar sergilenecektir.
     İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şube Müdürlüğü Projeler Komisyonu olarak çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğin dili olan kodlamayı bilen ve dijital çağın atölyeleri olan Robotik Kodlama atölyelerinde ürün çıkarabilen, donanımlı, üretken, dijital dünya karşısında pasif ve esir değil o dünyaya hükmeden aktif bireyler yetiştirmek gayesindeyiz.
     Bu amaçla yolumuza büyük bir inanç, azim ve kararlılıkla devam ediyor; 21. Yüzyıl becerileri ile donatılmış yeni nesil geleceğini şekillendiriyoruz.